ФІЛЬТРАЦІЯ ВЕБ-КОНТЕНТА ЗА ДОПОМОГОЮ CONTENTKEEPER EXPRESS

Викладач інформатики Гайворонського ПАЛ

Степаненко Роман Миколайович

Анотація

         У статті розглянуто сервіс для фільтрації веб-контенту ContentKeeper Express. Описані основні функціональні можливості програми, розглянуто головні вкладки для роботи та їх налаштування . Перераховані переваги та недоліки даного сервісу.

Сучасне життя неможливе без інтернету. Ми використовуємо доступ до мережі для пошуку, публікації та обробки інформації. Переваги використання інтернету очевидні. Але крім переваг, мережа містить багато небезпек, нехтування якими може призвести не просто до втрати спокою, але й істотних грошових коштів. Кожен, хто працює з мережею, щоб не випробовувати на собі її «темні» сторони, повинен знати потенційні джерела небезпеки та вміти захищати себе та своїх дітей.

Одним із сервісів які забезпечують захист користувача в Інтернеті є ContentKeeper Express. Це сервіс на основі «хмарних» обчислень, призначений для фільтрації веб-контенту. Даний сервіс дозволяє здійснювати контроль і управління трафіком на всіх комп'ютерах в навчального закладу (організації) з метою забезпечення безпеки роботи в Інтернеті. ContentKeeper Express вимагає мінімального супроводу з боку адміністратора.

Для створення правил безпеки і баз використовується технологія, яка називається «коллаборативною фільтрацією замкнутого циклу» (Closed Loop Collaborative Filtering). Це система так званого «замкнутого циклу», яка здійснює збір, аналіз і розподіл на категорії URL-адрес сайтів по всіх сегментах мережі Інтернет. Опрацювані URL позначаються як ті, які відносяться до однієї або декількох категорій - «азартні ігри», «новини» і т.д. Після цього проводиться відправка створених рішень на всі вузли фільтрації, розташові в мережі. Даний процес відбувається безперервно, нові правила надходять кожну годину, що дозволяє реагувати на загрози практично в реальному часі.

Адміністрування ContentKeeper Express здійснюється через веб-інтерфейс. Для налаштування параметрів фільтрації на комп'ютерах адміністратор повинен зайти на сайт ContentKeeper Technologies і зареєструватися.

 

Функціональні можливості ContentKeeper:    

 • Фільтрація контенту. Підтримується фільтрація з використанням  класифікованих списків ContentKeeper Technologies, а також на основі «чорних» і «білих» списків. Здійснюється управління доступом (URL, категорії сайтів, ключові слова, типи файлів, що завантажуються, управління по часу). Також підтримується режим обмеженої функціональності - при відсутності доступу до Інтернету фільтрація може здійснюватися по сайтам внутрішньої мережі провайдера.

 

 • Контроль програм для миттєво обміну повідомленнями. Відслідковуються і контролюються повідомлення.
 • Звітність. Протягом всієї роботи програми можливо контролювати активність всіх користувачів. Отримані дані представляються у вигляді графічних звітів по заданих адміністратором критеріям (конкретний користувач, час, група сайтів і т.д.)
 •  Оновлення. Модуль оновлень при наявності доступу в Інтернет працює автоматично. Завантаження нових баз в вузли фільтрації здійснюється з частотою раз на годину.
 • Адміністрування. Для управління використовується рольовий принцип, при якому для кожного облікового запису на одному комп'ютері і для всіх контрольованих комп'ютерів може бути призначений індивідуальний або загальний набір фільтрів.

 

Робота з програмою

Після входу відкривається головне вікно програми

, яке складається із заголовка і двох панелей: панелі управління (розташована в лівій частині вікна) і інформаційної панелі (розташована в правій частині вікна). Панель управління містить чотири вкладки (виконаних у вигляді списків, що розкриваються з набором пунктів) - «Мій профіль», «Користувачі», «Налаштування фільтрації» і «Моніторинг».

Вкладка «Мій профіль» призначена для редагування даних про адміністратора.

У розділі «Користувачі» ми можемо задати набір фільтрів для кожного облікового запису або створити новий обліковий запис. По замовчуванню набір фільтрів програми дуже обмежений, тому для вирішення конкретних завдань потрібно створювати свої власні (призначені для користувача) фільтри. При створенні нового користувача нам потрібно задати його ім'я, створити пароль та визначити тип облікового запису (адміністратор або користувач Інтернет) і набір вибраних фільтрів.

         Розділ «Створити нового користувача ...» дублює функції створення нового облікового запису з попередньої вкладки. Вкладка «Налаштування фільтрації» дозволяє редагувати, видаляти або створювати нові набори фільтрів. По замовчуванню задані чотири набори фільтрів, конфігурація яких може бути змінена користувачем

:

 • «Education Only» (робота тільки з освітніми ресурсами);
 • «No Facebook Or MySpace» (блокування доступу до соціальних мереж);
 • «Block All Access» (блокування будь-якого доступу в Інтернет);
 • «Default Filtering Settings» (настройка «за замовчуванням»). Блокуються сайти з порнографією, азартними іграми і сайти, пов'язані з наркотиками.

Розглянемо, які налаштування фільтрації ми можемо задавати, на прикладі набору фільтрів «Education Only»

.

У вікні «Налаштування» ми можемо задати назву і опис фільтра. Також в даному вікні ми можемо блокувати весь доступ до Інтернету або включити використання доступу з фільтрацією за допомогою відповідного перемикача.

У вікні «Налаштування категорій» ми можемо вибрати категорії сайтів, які хочемо блокувати, а також вказати дії для сайтів, що не потрапили в дані категорії (дозволити показ або блокувати). Усього доступно 32 категорії, що дозволяють обмежити доступ до сайтів, які можуть відволікати учнів (співробітників) від роботи, нанести шкоди психіці дітей і підлітків або привести до безпосередніх загроз безпеки комп'ютера. Більшість категорій обрані досить логічно.

         У вікні «Контроль часу» ми можемо задати день тижня і час, протягом якого для користувача блокується доступ в Інтернет. Доба розбита на інтервали по 30 хвилин, що дозволяє досить диференційовано обмежувати доступ. Слід сказати, що тимчасові мітки зроблені не досить зручно, за основу взята 12-ти годинна система часу, при якій доба ділиться на два інтервали - «до полудня» та «після полудня». Саме така система застосовується в Австралії, де і розташовується компанія ContentKeeper Technologies. Відповідно, потрібно уважно стежити, щоб часовий інтервал «7:00-7:30», який ми задаємо, ставився саме до ранку, a не до 19 години вечора. І саме до ранку понеділка, а не неділі, тому що тиждень в даній програмі починається з цього вихідного дня.

         У вікні «Налаштування чатів» ми можемо вибрати режим роботи для кожної з контрольованих програм, призначених для обміну миттєвими повідомленнями - заборонити, дозволити або дозволити з веденням звіту про всі повідомленнях.

         Вікно «Налаштування пошукових систем» дозволяє вибрати пошукові системи, які будуть працювати в режимі «Безпечного пошуку». У цьому режимі не відображаються результати пошуку за ключовими словами, які відносяться до заблокованих категорій. Список пошукових систем включає в себе Google, AltaVista, DogPile, Yahoo, Lycos, MSN / Live.       

      У вікні «Редагувати користувацькі URL» ми можемо створити «білий» і «чорний» список веб-сайтів. Для створення списку досить додати набір URL-адрес з міткою «Заблокувати» або «Дозволити». Якщо ж ми хочемо працювати в строго обмеженому режимі, коли доступ дозволено тільки до певного кола сайтів, тоді потрібно встановити прапорець «Блокувати всі web-сайти за винятком списку дозволених».

У вікні «Налаштування блокування за типами файлів»

ми можемо дозволити або заборонити завантаження певних типів файлів.

         У вікні «SSL Block Dialog Setting» ми можемо ввімкнути контроль і блокування даних, що передаються по протоколу SSL (Secure Sockets Layer, рівень захищених сокетів). Недоліком даного вікна є відсутність перекладу заголовка вікна і не досить точний переклад тексту.

         Розглянувши всі налаштування набору фільтрів потрібно сказати, що для застосування певних змін у кожному вікні потрібно натискати кнопку «Зберегти налаштування». При створенні нових наборів фільтрів нам потрібно буде за допомогою майстра послідовно налаштувати всі описані вище параметри.

         Остання вкладка програми - «Моніторинг», призначений для налаштування збору статистики використання Інтернету, а також формування і звітів по переглядах. Вкладка містить два розділи: «Звіти» і «Контроль».


Розділ «Моніторинг» надає два види звітів: «Категорію» і «Часто відвідувані Web-сайти». У вікні «Категорія» у вигляді кругової діаграми відображається статистика відвідувань користувачем сайтів для кожної контрольованої категорії

. Ми можемо вибрати користувача, про якого буде виводитися інформація і вказати часовий інтервал, який нас цікавить. Діаграма відображає відносні значення, а таблиця нижче - кількість відвідувань сайтів .

У вікні «Часто відвідувані Web-сайти»

відображаються 10 найбільш відвідуваних сайтів. Як і в попередньому вікні, ми можемо вибрати ім'я користувача, дії якого нас цікавлять, і вказати потрібний часовий інтервал.

 


Висновки

Закінчивши опис ContentKeeper Express, ми можемо перейти до підведення підсумків. В цілому програма викликала неоднозначні враження. З одного боку, використовуються потужні технології для категоризації сайтів, з іншого боку, локалізація програми залишає бажати кращого. Також слід зазначити, що при покупці або продовженні ліцензії користувач повинен вказати тільки адресу електронної пошти та ім'я користувача. Це дозволяє використовувати програму, не розкриваючи своїх особистих даних.

Переваги:

ü Використання «хмарних» технологій в сукупності з потужностями ContentKeeper Technologies дозволяє з мінімальними витратами на придбання і супровід отримати систему фільтрації корпоративного класу.

ü Результати роботи. Було проведено короткий тестування - відкривалися перші 20 адрес, виданих Google.ru на ключові слова із заблокованих категорій (секс, спорт, новини, пошук роботи і т.д.). ContentKeeper Express заблокував всі адреси з усіх категорій, які вказувалися як «заборонені». Більш докладно результати роботи даної програми будуть представлені в одному з найближчих тестів www.anti-malware.ru.

ü Інтерфейс зроблений в мінімалістському стилі, робота в ньому не викликає ускладнень. Для роботи з програмою практично не потрібно знань в області інформаційних технологій.

ü Звіти. Подання інформації виконано просто і наочно.

Недоліки:

ü Проблеми з локалізацією.

ü Відсутній контроль популярних в Росії пошукових систем і програм миттєвого обміну повідомленнями (ICQ, Miranda, QIP), тимчасові мітки при блокуванні доступу за розкладом зроблені на основі 12-ти годинного формату часу (не врахований 24-годинний робочий формат), багато напису, що не локалізовані або локалізовані некоректно. Порушення цілісності «ментальної» моделі програми у користувача. До цього призводить дублювання функцій і нелогічна угруповання розділів. Наприклад, створення нового облікового запису можливо і в розділі «Управління користувачами», і на вкладці «Створити нового користувача». У два розділи винесені функції завантаження двох різних версій програми, хоча їх логічно включити в один розділ. Присутні розділи, в яких ми можемо включити функції, параметри яких від нас приховані (настройка фільтрації за ключовими словами). Заважає роботі відсутність сортування категорій для блокування по якомусь критерію.

ü Довідка не русифікована. Однак технічна служба повідомляє, що в 2011 році переклад буде здійснений.

 

Список використаних джерел

 1. http://www.saferunet.org/expert/view/1369/
 2. http://www.sigir.ru/oblachnyie-uslugi-saas/contentkeeper-express.html
 3. https://www.anti-malware.ru/reviews/ContentKeeper_Express#

2 комментариев

Комментарий от: Ольга Таровик [Посетитель]
Ольга ТаровикДякую за цікаву статтю. Скажіть, будь-ласка, ви у своїй школі використовуєте дану програму? Скільки кошутє і хто оплачує? Які ваші особисті враження від роботи.
7.02.2017 @ 21:46
Комментарий от: Кузнєцова Наталія [Посетитель] Email
Кузнєцова НаталіяДякую за змістовну, цікаву, повчальну статтю!З даною програмою ще не знайома, думаю буду знайомитись. Бажаю Вам творчих успіхів!
10.02.2017 @ 20:49