Загрози для дітей, які таїть Інтернет

Після того,  як Інтернет став доступним  для широкого загалу, він приніс як позитивні моменти, так і негативні для нашого суспільства. На сьогоднішній день більшість дітей мають доступ до мережі Інтернет, але не завжди дорослі контролюють їх діяльність. Батьки, вчителі не завжди мають можливості перевіряти, чим займаються діти в мережі, з ким спілкуються, які сайти відвідують.

Давайте більш детально проаналізуємо, яка небезпека може чекати на дітей в Інтернеті і як можна від неї захистити дітей.

Для цього використаємо дослідження. В 2009 році «Київстар» провели Всеукраїнське соціологічне дослідження «Знання і ставлення українців до питання безпеки дітей і Інтернеті». Його  провів Інститут соціології НАН України.

Ось яку статистику отримали в результаті згадуваного дослідження:

28 %  дітей – згодні надіслати свої фотографії незнайомим людям в мережі Інтернет;

17 % дітей – без вагань діляться своєю конфіденційною інформацією – адресою проживання, професією, графіком роботи батьків, наявністю цінних речей в домі… Навіщо ця інформація незнайомцям діти, зазвичай, не замислюються;

22 % дітей – періодично потрапляють на сайти для дорослих;

28 % дітей ­­­– побачивши в Інтернеті рекламу алкоголя або куріння, хоча б один раз спробували її купити, а 11 % – спробували купити наркотики; 

14 % дітей – час від часу відправляють платні SMS за бонуси в онлайн-іграх і лише деякі звертають увагу на вартість цих послуг;

Також дослідження «Київстар» виявило, що 87% батьків вважають, що саме вони повинні навчати дітей правилам безпечного користування Інтернетом, але лише  у 18% випадків дорослі перевіряють, які сайти відвідують їхні діти.

Третина батьків (32%) – хвилюються, що у дитини погіршується зір від роботи з комп’ютером, тому за-звичай обмежують дитині час користування Мережею. Тільки 11% батьків знають про такі онлайн-загрози, як «дорослий» контент, азартні ігри, онлайн-насилля, кіберзлочинність. [1]

Найпоширеніші небезпеки, які можуть чекати на дітей в Інтернеті:

1. Отже однією з найнебезпечнішою проблемою, яка може виникнути при проводження дітей в Інтернеті – це спілкування в соціальних мережах, форумах з незнайомими людьми. Діти можуть з часом почати їм довіряти і розповісти інформацію, якою можуть скористатися шахраї. В залежності від цілі шахраїв, вони можуть з легкістю найти у мережі підлітків, які можуть повідомити їм потрібну інформацію. Інформація може бути такою: адреса проживання, наявність цінних предметів в домі і їх місцезнаходження, як легко проникнути в дім (квартиру), час коли батьки відсутні та інша інформація, яка може бути використана шахраями у корисних цілях.

2. Інша небезпека полягає в тому, що шахраї намагаються втертися в довіру до підлітка і запросити їх на зустріч. Зазвичай багато дітей можуть згодитися на таку зустріч навіть не підозрюючи про наміри їхнього співрозмовника. А наслідки можуть бути плачевними.

Батьки повинні слідкувати з ким спілкуються їхні діти, і яку саме інформацію вони розповідають іншим людям. А якщо  не цікавитися і не слідкувати за діяльність в мережі Інтернет своїх дітей, це може призвести до непередбачуваних і зазвичай негативних наслідків.

3. Ще одним з негативних наслідків мережі Інтернет – це онлайн-ігри.

Багато ігор можуть бути нешкідливими для дітей, а навіть і розвивальними. Але не всі. Деякі онлайн ігри можуть бути розроблені таким чином, щоб перейти на інші рівні, або покращити свого ігрового персонажа недостатньо довго і сумлінно виконувати всі завдання, а потрібно відправити SMS-повідомлення, або якимось іншим способом оплатити, щоб цього досягти. І таким чином діти можуть потратити всі гроші на телефоні, а в деяких випадках скористатися банківськими картами батьків без їх відома.

Потрібно цікавитися і слідкувати в які онлайн-гри діти грають, щоб не допустити наслідків, які описані вище.

4.  Також потрібно слідкувати, щоб діти не здійснювали самостійно будь які фінансові операції. Вони не знають, як працюють більшість систем, а отже це може бути на руку різноманітним Інтернет шахраям, які цього і чекають. Діти можуть повідомити конфіденціальні дані своїх батьків (наприклад дані банківської карти) і втратити всі заощадження своїх батьків. Або ж потрапити на підставні сайти, де на їхню думку здійснюється оплата, а насправді всі введенні дані відправляються хакерам, які потім обов’язково нею скористаються.

5. Безсумнівно, однією з найбільших небезпек віртуального простору є «Інтернет залежність». До неї схильні підлітки віком від 10 до 17 років. Проаналізуємо основні небезпеки Інтернет залежності:

-      втрата відчуття часу. Підлітки майже увесь свій вільний час проводять в мережі Інтернет, і нічим іншим не займаються;

-      Порушення зв’язків із навколишнім світом. Проводячи свій вільний час за комп’ютером підлітки забувають про живе спілкування зі своїми однолітками, однокласниками. На мою думку вони втрачають час, замість того щоб займатися своїм хоббі, навчатися, займатися спортом і так далі;

-      Виникає відчуття невпевненості в собі, безпорадності, страху самостійного прийняття рушень і відповідальності за нього;

-      Також Інтернет залежність негативно впливає на особистість дитини, викликає емоційну і нервову напругу, проблеми у спілкуванні з однолітками та порушення соціальної адаптації.

 Психологічні симптоми Інтернет залежності:

- гарне самопочуття або ейфорія під час роботи за комп’ютером, і погіршення настрою без нього;

- постійне збільшення кількості часу перебування в мережі Інтернет;

- зневага родиною і друзями (погіршення стосунків);

- відчуття спустошення, тривоги, роздратованості в періоди перебування  поза Інтернетом;

- брехня про свою діяльність близьким;

- проблеми з навчанням.

Фізичні симптоми Інтернет залежності:

- біль в області зап’ястя через тривалу перенапругу м’язів;

- сухість в очах;

- головний біль;

- біль у спині;

- нерегулярне харчування;

- зневага особистою гігієною;

- порушення сну.

Небезпечні сигнали-передвісники комп’ютерної залежності:

- нав’язливе прагнення постійно перевіряти електронну пошту (сторінку в соціальній мережі);

- очікування чергового сеансу онлайн;

- збільшення часу проведеного онлайн;

- зростання витрат на Інтернет-послуги.

Ознаками комп’ютерної залежності є :

- виникнення проблем в спілкуванні з оточуючими (однолітками, членами родини, друзями);

- намагання приховати реальний час перебування в мережі Інтернет;

- потреба у збільшенні часу онлайн-сеансів.

Слід пам’ятати, що у віртуальному світі знімаються заборони і обмеження морально-етичного і соціальних планів. Діти на підсвідомому рівні відсторонюються від фундаментальних речей: необхідності дотримання правил, неминучості покарання за агресивну поведінку і порушення закону. Зацікавленість агресивними іграми призводить до того, що діти можуть спробувати застосовувати подібні методи рішення проблем у реальному житті. [2]

Що ж робити батькам, щоб уберегти дитину від негативних впливів Інтернету.

На мою домку, дитина яка має якесь захоплення менше підлягає впливу Інтернету, ніж діти, які не знають чим себе зайняти у вільний час. Тому батьки повинні намагатися слідкувати за дитиною і допомогти їй знайти якесь хобі. Але ні в якому разі не потрібно змушувати дитину займатися чимось без її згоди, а лише підштовхувати і будь якими способами допомагати.

Також варто обмежити час роботи дитини за комп’ютером.

Якщо ж дозволяти працювати за комп’ютером чи у мережі Інтернет, потрібно всілякими способами забезпечити безпеку. Батьки, повинні слідкувати за роботою дитини в мережі. Знати з ким спілкується дитина, які сайти відвідує, в які онлайн-ігри грає. Нехтування цими правилами призведе до вкрай небажаних наслідків.

Не можна дозволяти дитині здійснювати без нагляду дорослих здійснювати будь-які платежі в мережі Інтернет і розголошувати особисті дані іншим користувачам мережі. Ніколи не знаєш хто сидить по іншу сторону монітору.

На сьогоднішній день в мережі Інтернет досить багато шахраїв і підставних сайтів, які взнають дані банківських карт, місця проживання, графіку роботи і користуються цим в шкідливих цілях.

 

Література:

  1. Чим займаються діти в Інтернеті. [Електронний ресурс] : http://urok-istorii.at.ua/load/iinformacija_dlja_batkiv_bezpeka_v_interneti/diti_v_interneti_jak_navchiti_bezpeci_u_virtualnomu_sviti/chim_zajmajutsja_diti_v_interneti/57-1-0-124
  2. Віртуальний простір: можливі небезпеки для дітей. /Дарина Ляшко// [Електронний ресурс]: http://pdu.edu.vn.ua/index.php/psiholog/692-2013-05-07-17-36-23

 

 

Мисліцький Олександр Миколайович

Вчитель фізики та інформатики Новоархангельського НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів –гімназія» Новоархангельської районної ради Кіровоградської області.

 

 

2 комментариев

Комментарий от: Аліна Самченко [Посетитель]
Аліна СамченкоCучасні діти - діти Z-покоління. Нещодавно у нашій школі,у рамках відзначення Всесвітнього дня Безпечного інтернету, проводилися заходи різного типу, зокрема і психологічні. Кожна п'ята дитина зізналася, що вона є жертвою кібербуллінгу, а кожен четвертий – що він агресор. Ми з'ясували, що діти не володіють якимись особливими знаннями, хоча і вважають, що інтернет знають як свої п'ять пальців. Це є великою проблемою. Важлива умова безпеки підлітків і дітей в інтернеті – цифрова компетентність. Тому підвищення цифрової компетентності (не тільки дітей, але й вчителів та батьків) – це найважливіше завдання сьогодні.
Сучасні діти настільки емоційні і активні, що ми часто не знаємо, що робити з цією гіперактивністю. Хочеться зупинити, пригальмувати, спрямувати у потрібне русло. От лише б знати куди. Вся біда в тому, що ми не вміємо виховувати дітей. Їх головними вихователями є вулиця, телебачення, комп’ютер, іграшки. Дорослі вміють лише віддавати накази, забороняти, обмежувати. А дитячому серцю не вистачає простого спілкування, любові, розуміння.
8.02.2017 @ 16:02
Комментарий от: Мельчуцький Вячеслав [Посетитель]
Мельчуцький ВячеславПід кінець робочого дня відчуваю фізичні симптоми інтернет залежності і сигнали-передвісники комп'ютерної залежності.
13.02.2017 @ 10:15