Литвиненко Ольга Валенитинівна

 

Анотація

Розглядаються проблеми так званої «інтернет-залежності»  і залежності від комп'ютерних ігор («геймерство»). Представлені поради для батьків, щоб вчасно виявити дані симптоми у дітей. 

На сьогоднішній день проблема інтернет-залежності стає особливо актуальною, оскільки все більша кількість людей, а особливо дітей, отримує вільний досвід до інтернет ресурсів, що перетворило інтернет з засобу отримання інформації на сферу віртуальної реальності, де особистість може вільно встановлювати контакти зі значною кількістю людей.

Інтернет-залежність – сучасний вид залежності, при якому виникає нав'язливе бажання постійно перебувати у всесвітній мережі [1].

Як виявити признаки інтернет залежності у дитини?

 •  Оцініть, скільки часу дитина проводить у мережі, чи не нехтує він через роботу за комп'ютером своїми домашніми обов'язками, виконанням уроків, сном, повноцінним харчуванням, прогулянками.
 • Поговоріть з дитиною про те, чим він займається в Інтернеті. Соціальні мережі створюють ілюзію повної зайнятості - чим більше дитина спілкується, тим більше у нього друзів, тим більший обсяг інформації йому потрібно охопити - відповісти на всі повідомлення, простежити за всіма подіями, показати себе. З'ясуйте, чи підтримується інтерес вашої дитини реальними захопленнями, або ж він просто намагається нічого не пропустити і стежить за оновленнями заради самого процесу. Постарайтеся дізнатися, наскільки важливо для дитини спілкування в мережі і не замінює воно реальне спілкування з друзями.
 • Спостерігайте за зміною настрою і поведінкою вашої дитини після виходу з Інтернету. Можливо прояв таких психічних симптомів як пригніченість, дратівливість, неспокій, небажання спілкуватися. З числа фізичних симптомів можна виділити головні болі, болі в спині, розлади сну, зниження фізичної активності, втрата апетиту та інші.

Якщо ви виявили можливі симптоми інтернет-залежності у своєї дитини, необхідно дотримуватися наступного алгоритму дій:

 1. Зпробуйте налагодити контакт з дитиною. Дізнайтеся, що йому цікаво, що його турбує і так далі.
 2. Не забороняйте дитині користуватися Інтернетом, але постарайтеся встановити регламент користування (кількість часу, які дитина може проводити онлайн, заборона на мережу до виконання домашніх уроків та інше). Для цього можна використовувати спеціальні програми батьківського контролю, що обмежують час в мережі.
 3. Обмежте можливість доступу до Інтернету тільки своїм комп'ютером або комп'ютером, що знаходяться в загальній кімнаті, - це дозволить легше контролювати діяльність дитини в мережі. Слідкуйте за тим, які сайти відвідує дитина.
 4. Попросіть дитину протягом тижня детально записувати, на що витрачається час, що проводиться в Інтернеті. Це допоможе наочно побачити і усвідомити проблему, а також позбутися від деяких нав'язливих дій, наприклад від бездумного поновлення сторіночки в очікуванні нових повідомлень.
 5. Запропонуйте своїй дитині зайнятися чимось разом, постарайтеся його чимось захопити. Спробуйте перенести кібердеятельность в реальне життя. Наприклад, для багатьох комп'ютерних ігор існують аналогічні настільні ігри, в які можна грати всією сім'єю або з друзями, при цьому спілкуючись один з одним наживо. Важливо, щоб у дитини були не зв'язані з Інтернетом захоплення, яким він міг би присвячувати свій вільний час.
 6. Діти з інтернет-залежністю суб'єктивно відчувають неможливість обходитися без мережі. Постарайтеся тактовно поговорити про це з дитиною. Обговоріть з ним ситуацію, коли в силу якихось причин він був змушений обходитися без Інтернету. Важливо, щоб дитина зрозуміла - нічого не станеться, якщо він на деякий час «вийде» з життя інтернет -спільноти.
 7. У разі серйозних проблем зверніться за допомогою до фахівця.

 

Поради батьків, які працюють в компанії Google.

 

 •  Розташуйте комп'ютер вашої дитини в місці загальної доступності: їдальні або вітальні. Так вам буде простіше стежити за тим, що роблять діти в Інтернеті.
 • Звертайте увагу на те, які сайти відвідує дитина. Якщо у вас маленькі діти, знайомтеся з Інтернетом разом. Якщо у вас діти постарше, поговоріть з ними про сайти, які вони відвідують , і обговоріть, що припустимо , а що неприпустимо у вашій родині. Список сайтів, які відвідує дитина, можна знайти в історії браузера . Крім того, ви можете скористатися інструментами блокування небажаного контенту, такими як, наприклад, безпечний пошук Google або безпечний режим на YouTube.
 • Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. Ви не зможете весь час стежити за тим, що вони роблять в мережі. Їм необхідно навчитися самостійно користуватися Інтернетом безпечним і відповідальним чином.
 • Використовуйте налаштування конфіденційності та управління доступом до вашу розташування. На YouTube, Blogger, в соціальних мережах і на багатьох інших сайтах користувачі можуть розміщувати власний контент. Зазвичай автору надається можливість обмежити доступ до особистого блогу, фотографій, відео та інформації в профілі. Особливо важливо обмежувати доступ до таких даних, як ім'я, адреса або номер телефону, які дитина розміщує на загальнодоступних сайтах.
 • Зберігайте паролі в таємниці. Нагадуйте дітям, що паролі не можна нікому повідомляти. Також необхідно, щоб для дітей стало звичкою знімати прапорець «Запам'ятати мене» при вході в свій акаунт з комп'ютерів, встановлених, наприклад, у школі, інтернет-кафе або бібліотеці.
 • Не довіряйте незнайомцям. Поясніть дітям, що не слід призначати особисті зустрічі з людьми, з якими вони познайомилися в Інтернеті, і повідомляти їм особисту інформацію, тому що незнайомці можуть видавати себе за когось, ким вони насправді не є.
 • Встановіть захист від вірусів. Використовуйте і регулярно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення. Навчіть дітей не завантажувати файли з файлообмінних сайтів, а також не приймати файли і не завантажувати вкладення, що містяться в електронних листах від незнайомих людей.
 • Навчіть дітей відповідальної поведінки в Інтернеті. Пам'ятайте золоте правило: те, що ви не сказали б людині в обличчя, не варто відправляти йому по SMS, електронною поштою, в чаті або розміщати у коментарях на його сторінці в Мережі.
 • Оцінюйте інтернет -контент критично. Те, що міститься в Інтернеті, не завжди правда. Діти повинні навчитися відрізняти надійні джерела інформації від ненадійних і перевіряти інформацію, яку вони знаходять в Інтернеті. Також поясніть дітям, що копіювання і вставка змісту з чужих веб- сайтів можуть бути визнані плагіатом.

Отже, інтернет-залежність є актуальною проблемою, дослідження якої зумовлене запитами суспільства, що пояснюється швидким темпом розвитку комп’ютерних технологій, отриманням вільного доступу все більшої кількості людей до інтернету.  Але якщо батьки разом зі своїми дітьми будуть дотримуватись правил «Безпечного Інтернету» можна уникнути багатьох проблем.

І, на останок, не зайвим буде запам’ятати чи занотувати телефон Національної «гарячої лінії» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей від Международного женского правозащитного центру «Ла Страда-Украина» - 0 800 500 33 5 або 386, де ви зможете отримати: 

1. Поради та правила поведінки дітей під час користування Інтернетом.

2. Поради батькам щодо безпечної роботи дітей в Інтернеті.

3. Попередження комп’ютерної залежності та можливість отримання психологічної допомоги. 

4. Юридичні консультації щодо злочинів проти дітей в Інтернеті.

5. Допомога у випадках чи за умови підозр щодо загрози дітям через Інтернет. 

 

Використані джерела:

1. Зависимости [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://my-health.ru/content/59-kakie-byvayut-zavisimosti]. 

2. Інтернет-залежність [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1% 

3. Goldberg I. Internet Addictive Disorder [Electronic resource] / I. Goldberg // – [Cited 2010, 8 Dec.]. – Available from:
http://www.psycom.net/iadcriteria.html 

4. Международний женский правозащитный центр «Ла Страда-Украина»:
https://www.facebook.com/lastradaukraine

 

7 комментариев

Комментарий от: Юрченко Тетяна [Посетитель]
Юрченко ТетянаБатькам слід приділяти серйозну увагу вихованню дітей і підвищенню їхньої обізнаності про загрози інформаційного середовища. Необхідно пам’ятати, що комп’ютер для дітей є інструментом навчання і розвитку, а не тільки розваг та ігор.
10.02.2014 @ 18:07
Комментарий от: Олеся Царук [Посетитель]
Олеся ЦарукЯ підтримую думку Ольги Валентинівни, що батьки мають слідкувати за дітьми, в якому світі вони живуть, у віртуальному, чи реальному. Адже спілкування у соціальних мережах не може замінити живого спілкування.
10.02.2014 @ 21:43
Комментарий от: Ольга Таровик [Посетитель]
Ольга ТаровикЯ згодна, що дана тема є актуальною. Відповідальність за появу в дитини інтернет-залежності повністю лежить на батьках. Батьки приділяють мало уваги своїм дітям, тому вони знаходять спілкування в мережі. Дякую за змістовні поради
11.02.2014 @ 10:07
Комментарий от: Катерина Лукина НВО №15 [Посетитель]
Катерина Лукина НВО №15Дякую авторові за доречні поради батькам щодо безпечної роботи дітей в Інтернеті. На даний час не тільки діти є залежними від віртуального світу, а і їхні батьки тому цих порад повинні дотримуватися і самі батьки.
11.02.2014 @ 10:40
Комментарий от: Тетяна Крушеніцька [Посетитель]
Тетяна КрушеніцькаПовнітю згодна з Ольгою Валентинівною і дякую за цікаві поради адже Інтернет для дітей поступово стає чимось культовим. Тому, на мою думку, слід привчати дітей не «проводити час» в Інтернеті, а бути активними користувачами його можливостей.
12.02.2014 @ 20:34
Комментарий от: Григорій Громко [Посетитель]
Григорій ГромкоДуже слушні поради, їх варто узагальнити та надіслати до шкіл - для проведення тематичних батьківських зборів
13.02.2014 @ 06:31
Комментарий от: viktor [Посетитель]
viktorЯ повністю згоден із Ольгою Валентинівною.Дуже слушні поради, теж вважаю, що їх варто використати для проведення батьківських зборів.Якщо батьки разом зі своїми дітьми будуть дотримуватись правил «Безпечного Інтернету» можна уникнути багатьох проблем.
13.02.2014 @ 16:02