ІНТЕРНЕТ І ДИТИНА

  

Анотація. У статті проаналізовано основні ризики в Інтернеті для учнів в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів с. Вікнина, факти для безпечнішої роботи, та поради для того, як краще вберегти себе від різних небезпек себе і свою дитину. Всі ці матеріали використовуються у організації та проведенні уроків інформатики в школі, адже це виховання культури і безпеки вихованців.

 

З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті. Можливість підключитися до Мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції. Інтернет надає дітям та молоді неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування й творчості. Проте оскільки з самого початку Інтернет розвивався без будь-якого контролю, сьогодні він містить величезну кількість інформації, причому далеко не завжди безпечної. У зв'язку із цим виникає проблема забезпечення безпеки дітей.

На мою думку проблема безпеки наших дітей в мережі Інтернет вже не здається Україні такою далекою. Ніхто не може сперечатися зі мною, що на сьогоднішній день вона постала особливо гостро.

Вміщаючи в себе великий інформаційний, навчальний, розважальний потенціал, Інтернет може бути небезпечним та становити певний ризик, особливо для дітей. Дорослим необхідно пам’ятати про існування загроз в Інтернеті та приділяти підвищену увагу питанню безпеки.

 

Інтернет-ризики для дітей

Наведу кілька прикладів:

- ''Дорослий'' контент: еротика, азартні ігри, реклама тютюну та алкоголю.

- Незаконний контент: порнографія.

- Он-лайн насильство: заклики до асоціальної поведінки, жорстокості, насильства, суїцидальної поведінки, сексуальної експлуатації тощо.

- Розголошення приватної інформації, яка може бути використана проти дітей та їхніх родин.

- Контент, що може задати фінансових збитків - короткі номери й платні сервіси, що тарифікуються окремо, різного роду лотереї, тощо.

- Інтернет-залежність.

Розгляньте 10 фактів для безпеки дітей в Інтернеті

Інтернет може бути прекрасним місцем як для навчання, так і для відпочинку і спілкування з друзями. Але, як і весь реальний світ, мережа теж може бути небезпечна. Перед тим як дозволити дітям виходити в Інтернет самостійно, слід встановити ряд правил, з якими повинна погодитися і ваша дитина.

Якщо ви не впевнені, з чого почати, ось кілька рекомендацій, як зробити відвідування Інтернету для дітей повністю безпечним.

 • Заохочуйте дітей ділитися з вами їх досвідом в Інтернеті. Відвідуйте Мережу разом з дітьми.
 • Навчіть дітей довіряти інтуїції. Якщо їх в Інтернеті що-небудь турбує, їм слід повідомити про це вам.
 • Якщо діти спілкуються в чатах, використовують програми миттєвого обміну повідомленнями, грають або займаються чимось іншим, що вимагають реєстраційного імені, допоможіть дитині його вибрати і переконайтеся, що воно не містить ніякої особистої інформації.
 • Наполягайте на тому, щоб діти ніколи не видавали своєї адреси, номера телефону або іншої особистої інформації; наприклад, місця навчання або улюбленого місця для прогулянки.
 • Поясніть дітям, що різниця між правильним і неправильним однакова: як в  Інтернеті, так і в реальному житті.
 • Навчіть дітей поважати інших в Інтернеті. Переконайтеся, що вони знають про те, що правила гарної поведінки діють скрізь – навіть у віртуальному світі.
 • Наполягайте, щоб діти поважали власність інших в Інтернеті. Поясніть, що незаконне копіювання чужої роботи - музики, комп'ютерних ігор та інших програм - є крадіжкою.
 • Скажіть дітям, що їм ніколи не слід зустрічатися з друзями з Інтернету. Поясніть, що ці люди можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають.
 • Скажіть дітям, що не все, що вони читають або бачать в Інтернеті, - правда. Привчіть їх запитувати вас, якщо вони не впевнені.
 • Контролюйте діяльність дітей в Інтернеті за допомогою сучасних програм. Вони допоможуть відфільтрувати шкідливий вміст, з'ясувати, які сайти відвідує дитина і що він робить на них.

         Було проведено опитування серед старшокласників школи, в результаті якого можна сформулювати основні правила безпечної роботи в Інтернеті: не надавати нікому свої паролі; не надавати особисту інформацію по електронній пошті, в чат-кімнатах; не відповідати на непристойності та грубість; повідомляти старших про будь-які проблеми з використанням мережі; не погоджуватись на зустріч з випадковим онлайновим другом. Якщо все ж таки це необхідно, то зустріч повинна відбуватися в громадському місті або у присутності друзів чи батьків; не відправляти нікому своє фото; не здійснювати комерційні операції через мережу Інтернет.

В Україні проблемами безпеки дітей в Інтернет, займається коаліція за безпеку дітей в Інтернеті, яка підтримує та розвиває ресурс «Онляндія. Безпечна веб-країна». Цей сайт містить матеріали для дітей, батьків і вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Мережі.

 

Варто пам'ятати !!!!!!!!!

Старайтесь перевіряти ті сайти, куди заходила ваша дитина за допомогою історії на вашому комп’ютері. Так ви зможете хоч якось бути впевненими, де буває ваша дитина, з ким спілкується, чим цікавиться.
Підвищуйте власну комп’ютерну компетентність. Так ви зможете говорити з дитиною однією мовою. Варто частіше розмовляти з дитиною, стати для неї другом та порадником, щоб, в разі виникнення необхідності, дитина не боялась порадитись з вами, що робити в тій, чи іншій ситуації.
Розкажіть дитині про небезпеки, з якими вона може зіткнутись в мережі. Так вона не розгубиться та звернеться за допомогою. Тому дуже важливо, щоб дитина відчувала ваше розуміння та підтримку.
Можете поставити комп'ютер не в дитячій кімнаті, а там, де ви проводите більшість часу. Так ви ненароком зможете підглядати, куди заходить ваша дитина.

Використовуйте технічні засоби захисту. На сьогоднішній день сьогодні є безліч програм для комп'ютера, які будуть блокувати доступ до сайтів, де розміщений заборонений контент.

 

Підсумовуючи вище сказане рекомендую контролювати і не забувати елементарні на сьогоднішній день речі.

Виконуйте наведені нижче рекомендації, і використання Інтернету буде для вас і ваших дітей безпечним:

Захистіть свій комп'ютер
* Завжди оновлюйте операційну систему.
* Використовуйте антивірусну програму.
* Використовуйте брандмауер.
* Робіть резервні копії важливих файлів.
* Будьте обережними, завантажуючи вміст.
Захистіть себе в онлайні
* Будьте обережними, надаючи особисту інформацію.
* Думайте про те, з ким ви розмовляєте.
* Пам'ятайте, що в Інтернеті не все є надійним і не всі є чесними.
Дотримуйтесь правил
* Ви маєте дотримуватися законів навіть в Інтернеті.
* Пам'ятайте, що в Інтернеті ви повинні піклуватися про інших так само, як про себе.
Пам'ятайте про інформаційну безпеку

Розмістивши інформацію в Інтернеті, ви втрачаєте контроль над нею і в більшості випадків вже ніколи не зможете видалити всі її копії.
Перевіряйте

Завжди слід переконатися, що ви знаєте людину, якій надаєте інформацію, і знаєте, для чого її буде використано.

Думайте
Чи безпечно розміщувати особисту інформацію на своєму веб-сайті, якщо ви не впевнені в тому, для чого вона використовуватиметься?

 

Бібліографія

 1. Левченко О.М. «Основи Інтернету: [Навчальний посібник] / О.М. Левченко, І.О. Завадський, Н.С. Прокопенко. – 2-ге видання., доповнення та доопрацювання – К.: Видавнича група ВНV, 2009. – 288 с.
 2. Науково-методичний журнал «Інформатика в школі» №6 (78), засновник ТОВ «Видавнича група «Основа»».
 3. Науково-методичний журнал «Інформатика в школі» №1 (61), засновник ТОВ «Видавнича група «Основа»».
 4. Науково-методичний журнал «Інформатика в школі» №1 (49), засновник ТОВ «Видавнича група «Основа»».

Євгеній Дмитренко, вчитель інформатики загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Вікнина Гайворонського району Кіровоградської області

1 комментарий

Комментарий от: Дмитренко Олена Анатоліївна [Посетитель]
Дмитренко Олена АнатоліївнаТак я повністю погоджуюся з Євгенієм Володимировичем, що сьогодні як ніколи необхідно привернути увагу широкої громадськості до проблеми «небезпечного» Інтернету. Адже в наш час неможливо уявити життя без інформаційних технологій. Але в той же час ми розуміємо, що Інтернет для наших вихованців є як безпечний так і небезпечний. Та хто ж, як не ми вчителі та батьки повинні зробити Інтернет для дітей безпечнішим. В своїй статті Євгеній Володимирович досить змістовно та доступно надає поради та рекомендації батькам, учням та вчителям щодо користуванням безпечним Інтернетом.
Дякуємо Вам за поради та рекомендації.
Бажаю Вам творчих злетів та миру.
4.02.2016 @ 10:13